סוכרת עם וירוס הקורונה: מדוע חשוב כל כך לשמור על איזון?

סוכרת עם וירוס הקורונה: מדוע חשוב כל כך לשמור על איזון?

ידוע שסוכרת היא אחת ממחלות הרקע שמגבירות את הסיכון לסיבוכים בקרב חולי הקורונה. אז איך נזהרים ומה חשוב לדעת?

העיסוק הגובר במונח "מחלות רקע" בעת האחרונה נובע מכך שמחקרים רבים מצאו כי מחלות מסוימות מגבירות משמעותית את הסיכון לסיבוכים ותמותה בקרב חולי הקורונה. אחת מאותן מחלות רקע מדוברות היא סוכרת מסוג 2.

לפי ד"ר מאיה איש שלום, מומחית לרפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה מבית החולים איכילוב, גורם הסיכון המשמעותי ביותר הוא הגיל, ומיד לאחריו עודף משקל וסוכרת. לדבריה, מדובר בעיקר על סוכרת לא מאוזנת. אפילו יתרה מכך, איזון הסוכרת מפחית את הסיכון לסיבוכי קורונה ותמותה באופן דרסטי. מחלת הקורונה היא למעשה מחלה שיוצרת דלקת וקרישים קטנים בריאות. גם סוכרת וגם השמנה הן מחלות שמגבירות את המצב הדלקתי ואת הקרישתיות. ככל שהסוכרת אינה מאוזנת, הבעיה הזו הופכת חמורה יותר. יחד עם זאת, לטענתה של ד"ר איש-שלום לא ניתן לומר שרמת הסיכון אצל מטופל עם סוכרת מאוזנת יורדת לרמה של מטופל ללא סוכרת.

חשוב מאוד לשמור על סוכרת מאוזנת, גם ללא קשר לאתגרי הקורונה. באופן עקרוני, סוכרת לא מאוזנת גורמת בעיקר לפגיעה בכלי דם קטנים. הסוכר גם נקשר לכל מיני חלבונים ברקמות וגורם לנזקים חמצוניים. לפתחם של חולי סוכרת עומדים גם סיכונים נוספים – בעיקר ברשתית, בכליות ובמערכת העצבים. לדוגמא, הסיבה השכיחה ביותר לעיוורון בעולם המערבי היא סוכרת, ואותו כנ"ל לגבי אי ספיקת כליות.

ד"ר איש שלום שבה ומדגישה את חשיבותו של איזון הסוכרת. לטענתה, האיזון משפר מאוד את מצב המחלה ויכול למנוע את אותם סיבוכים. ככל שמדובר בכלי דם גדולים יותר, יכול להתפתח סיכון לטרשת עורקים, התקף לב, אירוע מוחי, פגיעה בכלי הדם הגדולים בגפיים, עד כדי סתימה של ממש וצורך בקטיעה. מצב זה קשור גם לגורמי סיכון נוספים כמו כולסטרול גבוה, לחץ דם, עישון והשמנה. במקרים האלה, איזון הסוכרת פחות משפיע, אבל יש כיום תרופות נגד סוכרת שמפחיתות את אותם סיכונים לאירועים לבביים ומוחיים, שהם מעבר לאיזון רמות הסוכר.

לדבריה של ד"ר איש שלום, תקופת הקורונה היא תקופה מאוד בעייתית עבור חולי הסוכרת. היא מדברת על מקרים של אכילה מרובה ועליה במשקל, הפסקה של פעילות גופנית לאור סגירתם של מכוני הכושר והחשש מהדבקה. בנוסף, היא מדווחת על עליה במספר המטופלים שלא נוטלים תרופות באופן מסודר, ולא מבקרים תדיר אצל הרופא, מאותן סיבות. לטענתה, חשוב במיוחד להקפיד על הרגלי חיים בריאים ולשים לב לתזונה.

גם בתקופת הקורונה ניתן לשמור על סוכרת מסוג 2 מאוזנת. ישנם כיום טיפולים תרופתיים נוחים, כדוגמת, זריקה אחת שמשלבת אינסולין עם הורמון שקוראים לו GLP1, שמוריד תיאבון, עוזר לרדת במשקל, משפר את תפקוד הלבלב ומגן על הלב. הוא עוזר להוריד את הסוכר אחרי האוכל. אז במקום לתת ארבע זריקות, בזריקה אחת אפשר לאזן וניתן לקבל הדרכה טלפונית איך להתחיל אותה וניתן גם להיעזר באחות של הקופה או באחות של החברה. לכל חברות התרופות לסוכרת יש אחיות שנותנות שירות. כשמדובר במשטר פשוט של זריקה אחת אל מול ארבע, יש יותר סיכוי שהמטופל יעשה את זה.

מה ניתן לעשות אם חלילה חולה סוכרת חלה בקורונה? לדברי ד"ר איש שלום, היום ייאמר לזכות הקופות שהן מנהלות את זה מרחוק, נותנת למטופלים אמצעים לניטור רמת החמצן שלהם ועושות מעקבים יומיומיים. חשוב מאוד לעקוב ולשים לב משום שעצם קיומה של מחלת חום יכול להעלות את הסוכר. היו גם דיווחים על מקרים נדירים שהקורונה בעצמה פגעה בתאי הבטא, אלו שמפרישים את האינסולין וזה אפילו הביא לחמצת, ולכן חשוב מאוד לשים לב לרמות הסוכר. במקרים מסוימים נותנים זריקות על מנת לדלל את הדם. לדברי ד"ר איש שלום, חולי סוכרת שנדבקו בקורונה לא חייבים בהכרח להיות באשפוז אבל, חשוב יותר להיות עם יד על הדופק, במצב שמטופל עם סוכרת בעצם נדבק בקורונה. בנימה מעט יותר אופטימית, ד"ר איש שלום מדגישה שגם בקרב חולי סוכרת, מחלת הקורונה יכולה לעבור צורה קלה במקרים מסוימים ובמיוחד כאשר אין גורמי סיכון נוספים.

לפרטים נוספים על מכשיר לייזר רך לטיפול בכאבים, דלקות ופצעי סוכרת

השאר פרטים נוספים ויועץ הכאב שלנו יחזור אלייך

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות