איך לטפל בתסמונת התעלה הקרפלית וממה היא נובעת?
איך לטפל בתסמונת התעלה הקרפלית

איך לטפל בתסמונת התעלה הקרפלית וממה היא נובעת?

התעלה הקרפלית ממוקמת באזור שורש כף היד. עוברים בתוכה גידים ועצבים וביניהם גם העצב המדיאני שאחראי על התחושה והתנועה בכף היד. תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal Tunnel Syndrome) נגרמת כתוצאה מהיצרות של התעלה הקרפלית שיוצרת לחץ על העצב המדיאני. התחושה העיקרית היא כאב ונימול באזור שורש כף היד, האגודל, האצבע והאמה. הסיבות להופעתה של התסמונת הן בעיקרן מאמץ של שורש כף היד באופן תמידי. רוכבי אופניים, אנשים העובדים הרבה מול מחשב, שימוש מוגזם בסמארטפון ללא הפסקה ושחקני טניס הם רק חלק קטן מהאנשים החשופים לפגיעה. התסמונת נפוצה גם אצל נשים הרות, וכן אצל מי שסובלים מסוכרת ומדלקת מפרקים שגרונית. בנוסף לגורמים הישירים שגורמים להתפתחות התסמונת גם לגנטיקה יש השפעה.

מהם התסמינים לתסמונת התעלה הקרפלית?

התסמינים העיקריים של התסמונת הם כאב ותחושת אי נוחות בכף היד – באגודל ובאצבעות הקרובות אליו האצבע והאמה, באזור שורש כף היד ובמקרים מסוימים הכאב יוקרן גם לחלקה העליון של הזרוע עד לכתף. במידה והתסמינים באים לידי ביטוי בלילה, הכאב ותחושת העקצוץ יהיו חזקים מאוד עד כדי הפרעה לשינה. בנוסף לתחושת הכאב והעקצוץ, תיתכן תחושת שריפה בכף היד, הדומה לתחושת הירדמות עזה, עור יבש, נפוח ושינויים בגוון שלו, ירידה ברגישות למגע וכן תחושת חולשה ביד ובשרירי האגודל.

איך מתבצע האבחון של התסמונת?

רופא יאבחן את התסמונת לאחר שישמע מהמטופל מה התחושות שלו וממה הוא סובל. יתכן ויבצע בדיקה פיזית וכן בדיקה הבודקת את הפעילות החשמלית של השריר. ישנם מקרים שנחשבים לכאלה שמזרזים את הופעת התסמונת, כמו תורשה או מחלת סוכרת (אפילו למי מבני המשפחה של המטופל), היסטוריה של בעיות בכלי דם באזור מפרק כף היד ועוד. הרופא יקיש על אזור התעלה הקרפלית ויבדוק את התגובה של הגוף, וכן יכופף את שתי כפות הידיים זו נגד זו על מנת לבדוק הופעת תסמינים. בנוסף לכך, הרופא עשוי להפנות את המטופל לבדיקת הפעילות החשמלית של השריר, במסגרתה ניתן יהיה לצפות בפגיעה בעצב המדיאני.

איך מטפלים בתסמונת התעלה הקרפלית?

הטיפול בתסמונת התעלה הקרפלית תלוי בחומרתה. במקרים הקלים יינתן טיפול בסד קיבוע לשורש כף היד והפסקת הפעילות הישירה שגורמת לכאבים.

הצעד הבא הוא טיפול תרופתי בתרופות וכדורים נוגדי דלקת ואף הזרקה מקומית של סטרואידים להפחתת הדלקת. טיפולים אלטרנטיביים מומלצים להפחתת דלקות בגוף, כדוגמת לייזר רך ואינפרה אדום, שהיו שמורים פעם רק למרפאות הכאב בבתי החולים ניתן למצוא כיום גם בצורות מכשירים ביתיים קלים ונוחים להפעלה.

במקרים קשים יותר, יישקל ביצוע של ניתוח על מנת להקל על הלחץ בעצב המדיאני.

בנוסף לטיפולים אלה, מומלץ לבצע טיפולים משלימים כמו טיפולי פיזיותרפיה, ריפוי ועיסוק, וכן פעילויות אשר מפעילות באופן הדרגתי ומבוקר את שורש כף היד.

כאשר תסמיני הדלקת פוחתים וזרימת הדם טובה יותר, הגוף מרפא את עצמו. למי שעושה שימוש תכוף במחשב ובאמצעים אחרים המשלבים את כפות הידיים כדוגמת רכיבה, טלפונים, כתיבה ועוד, מומלץ לקבל הנחיות כיצד לעבוד באופן שיאפשר זרימת דם טובה וישחרר את הלחץ על העצבים בשורש כף היד.

רוצה לטפל בדלקת ולהפחית את הכאב בידיים אמצעות מכשיר ביתי לטיפול בכאבים?

השאר פרטים נוספים ויועץ הכאב שלנו יחזור אלייך

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות